Biljarda vēsture

SPĒLES IZCELSMES: Ir daudz teoriju par biljarda izcelsmi. Daudz kas zināms par sporta attīstību, ir ierobežojusi “reālas” informācijas trūkums par seno laiku kultūrām. Mēs esam paļāvušies uz pārbaudāmiem vēsturiskiem ierakstiem, kas diemžēl ierobežoja mūsu meklēšanu. Līdz ar to lielākā daļa vēsturnieku izseko biljarda izcelsmi uz zāliena spēlēm, kuras spēlēja Eiropas karaļa tiesās, 1300. gadu vidū vai beigās.
Bet kas noveda pie šo zālienu spēļu izcelsmes? Neaizsegtas drupas un hieroglifi piedāvā iespējamu atbildi, nosakot laikus tūkstošiem gadu. “Bat-and-ball” spēles, no kurām šīs zālienu spēles var būt attīstījušās, ir attēlotas kapos, artefaktos un zīmējumos, kas ir datēti ar vairāk nekā 3000 gadiem. Tas, vai šie attēli attēlo “sportu”, ir plaši apspriests. Daudzi pamatoti apgalvo, ka nav zināms, ka atspoguļotās aktivitātes var būt ļoti sociālas vai reliģiskas. Neatkarīgi no tā, senie grieķi un ēģiptieši skaidri izmantoja rīkus – sikspārņus, bumbas un citas ziņkārīgās ierīces – kaut kādā integrālā darbībā. Rīki, kas pārsteidzoši līdzīgi karaļiem, 14. gadsimta zālienu spēlēs, kas vēl bija pagājuši 3000 gadus agrāk, vismaz līdz pat 1500. gadam pirms mūsu ēras.

Vēl agrāks atklājums – un šķietami vairāk pārliecinošs pierādījums sporta lomai seno kultūru starpā – tika veikts bērna kapa izrakumos Ēģiptē (c. 3300. g. BC). Pēc vairāk nekā 5000 gadiem tika atklāts pilnīgs “Skittles” komplekts. (“Skittles” ir angļu spēle ninepīniem, kas spēlēta ar disku vai bumbu.) Komplekts bija tikpat izsmalcināts kā tās nozīme. Katrs spēļu gabals – 9 svārki, 4 bumbas un 3 bāri, lai izveidotu arku – bija prasmīgi veidots un pulēts, kas sastāvēja no smalkas marmora vai akmens. Tomēr tika apspriesta sporta loma. Šaubas turpināja mazināt atradumu, noraidot to kā vienkāršu bērnu rotaļlietu. Tāpat kā iepriekš, viņi apgalvoja, ka nav zināms, ka bez rakstiska pieraksta par tās nozīmīgumu nav iespējams izdarīt absolūtus.

Kas mums neizbēgami atgriezās tur, kur mēs sākām: rakstisku vēsturisko ierakstu. Nenoliedzamajai saiknei biljarda attīstībā (un par laimi, vissvarīgākais). Līdz izsekojamai patiesībai, kas zināmā mērā ir vienisprātis, lielākā daļa zinātnieku un vēsturnieku ir vienisprātis par to, ka “neskatoties uz seno drupu aizturētajiem” atradumiem, ir droši teikt, ka biljards galu galā attīstījās no 14. gadsimta Eiropas zālienu spēlēm.

SPORTA NOVĒRTĒJUMS: Biljarda attīstību var izsekot līdz gadsimtiem pirms renesanses (aptuveni 1100 AD). Tieši šajā laikā pirmie biljarda spēļu attēli un apraksti sākās parādīties ar jebkādu frekvenci.

Šajā laikā dzīve Eiropā dramatiski mainījās. Krusta karu sākumā – kristīgās militārās ekspedīcijas, lai atgūtu Svēto zemi no musulmaņiem – kultūras sapulcējās kā nekad agrāk. Vīrieši no Anglijas, Skandināvijas un lielākās daļas Rietumeiropas ceļoja tūkstošiem jūdžu, lai cīnītos pret kopējo ienaidnieku. Ilgstošas ​​valstis apvienoja spēkus. Tika uzbūvēti ceļi un tilti. Nozares radās. Migranti pulcējās uz pilsētām, meklējot darbu. Roma tika atjaunota kā kristietības galvaspilsēta. Pilsētas veidojās ap baznīcām. Tika izveidotas pašvaldības. „Cēlonis”, sadarbība un kontakts ar austrumiem, atklāja komunikācijas upes, atdzīvināja Eiropu un palīdzēja to izvest no „tumšās laikmeta”. Un romiešu kultūras spēles, spēles un tradīcijas tika atgrieztas Rietumeiropā, atgriežoties krustnešiem.

Templara bruņinieki bija starp bagātākajiem un spēcīgākajiem krustnešiem. Galvenokārt franču izcelsmes, kas aktīvi darbojas pirmajā krusta karā, tiek plaši ieskaitīti kā pirmie, kas Rietumeiropā piesaista biljardu.

Daudzi jau ir apgalvojuši, ka biljards tika izgudrots Francijā. Vārds “biljards” tika iegūts no franču valodas vārda “bille” (tas nozīmē: koka gabalu vai izliektu nūju); vai rēķini (dažādi sfēriski objekti, ieskaitot bumbiņas). Un ka šie vārdi tika izmantoti saistībā ar bumbu spēlēm, jau 1164.

Neviens nevar noliegt Francijas ietekmi, pārveidojot spēli, aptverot to kā kultūru, pilnveidojot instrumentus, pārvietojot to iekštelpās, lai spēlētu pēc galdiem, un popularizētu tās popularitāti visā Rietumeiropā. Bet, lai to sauktu par “spēles dzimteni”, visticamāk, vienmēr tiks apšaubīts … kā biljards vispār nebija “izgudrots” Francijā, tikai nosaukts, audzināts un iedrošināts tur augt.