Biljards

Biljards agrāk un šodien

Biljards ir gadsimtiem sena spēle, kas veiksmīgi saglabājusies līdz mūsdienām un kļuvusi par iecienītu izklaidi. Biljardā tiek izmantots speciāls galds, kura malās ir iestrādātas sešas bedrītes, kurās, sekojot spēles notikumiem, jācenšas ar koka kijas palīdzību iesist uz galda esošās bumbiņas.

Biljarda veidi

Gadsimtu gaitā biljarda spēlēšana ir attīstījusies dažādos spēles variantos, par iecienītākajiem veidiem kļūstot snukeram, pūlam un krievu biljardam. Lai gan visas šīs spēles šķiet līdzīgas, tās atšķiras gan pēc noteikumiem, gan bumbiņu un spēlētāju skaita.

Snūkers

Snukers ir biljarda veids, kurā bumbiņas tiek izvietotas uz galda noteiktā secībā, bet pēc tam ar kijas un baltas bumbiņas palīdzību, tās tiek pakāpeniski iesistas kādā no biljarda galda bedrītēm. Snukerā tiek izmantotas 22 bumbiņas, tostarp 15 sarkanas, 1 balta un 6 citās krāsās. Katras krāsas bumbiņai ir piešķirts citāds punktu skaits, kā arī īpaši atrunāts, kādā secībā bumbiņas ir jāiesit, vadoties pēc to krāsām.

Pūls

Pūls ir iecienītākais biljards Vecrīgā. Tajā tiek izmantotas 16 bumbiņas, tostarp 1 balta, 1 melna, 7 vienkrāsainas un 7 svītrainas. Uz katras no tām ir norādīts skaitlis. Spēli spēlē 2 spēlētāji – viens cenšas iesist visas vienkrāsainās bumbiņas, otrs – visas svītrainās, līdz noslēgumā jācenšas iesist melno bumbiņu, uz kuras ir attēlots skaitlis 8.

Par pūla paveidu tiek uzskatīts arī deviņu bumbiņu biljards, kas tiek spēlēts līdzīgi, kā biljarda paveids ar 8 bumbiņām, taču būtiskāka atšķirība ir tā, ka spēlē tiek izmantotas tikai 10 bumbiņas, tostarp 1 balta un 9 numurētas. Bumbiņas var iesist nejaušā secībā, nesekojot to numerācijai, turklāt spēlē var iesaistīties vairāki spēlētāji, sacenšoties gan inidividuāli, gan komandās.

Krievu biljards

Krievu biljards ir kļuvis par iecienītu spēli pat sportistu vidū, jo tas būtiski atšķiras no citiem biljarda veidiem. Krievu biljardā jeb krievu piramīdā tiek izmantots daudz lielāks biljarda galds un tikai baltas bumbiņas, kas ir attiecīgi numurētas no 1 līdz 15. Vēl spēlē ir iekļauta arī sarkana bumbiņa, taču tā tiek izmantota tikai sitienu veikšanai, lai izkustinātu pārējās bumbas.

Noteikumi un aprīkojums

Lai gan biljards noteikumi atšķiras un katrā no spēles variantiem var atšķirties bumbiņu skaits, galda izmērs un noteiktā bumbiņu iesišanas secība, tomēr ir arī virkne vienojošo faktoru, kā piemēram, aprīkojums.

Biljarda aprīkojums

Biljarda veidi ir ļoti dažādi, augstāk minētie ir tikai populārākie no tiem. Laika gaitā, atvasinot jau zināmos biljarda noteikumus, radušies arī tādi spēles paveidi, kā ķīniešu biljards, mini biljards un daudzi citi, attiecīgi mainoties arī aprīkojumam, taču ir pamatlietas, bez kurām neiztikt nevienā biljarda spēlē.

Lai spēlētu biljardu, nepieciešams:

  • galds – parasti tā izmērs ir 1,55 x 2,82 metri, ko visbiežāk izmanto arī vietās, kur tiek piedāvāts biljards Rīgā;
  • bumbiņas – to skaitu, krāsu  un izmēru nosaka katras spēles noteikumi;
  • kijas – no koka veidotas nūjas, ar kuru palīdzību bumbiņas tiek pārvietotas pa laukumu;
  • krīts – lai kiju sitieni būtu precīzāki un uzlabotu tās kontaktu ar bumbiņu, kijas gals tiek iesmērēts ar krītu.

Taču, tā kā biljards par draudzīgām cenām ir pieejams jau daudzviet Rīgā un Latvijā, vajadzība pēc personīgā aprīkojuma ir maza. Ierakstot meklētājā “biljards Rīgā cenas”, varēsiet atrast virkni vietu, kur šo spēli iespējams spēlēt gan profesionāli, gan izklaides nolūkos.