Viss kas Tev būtu jāzina par mājokļa kredītu

Sadārdzinoties dzīvokļu īrei, aktuāls kļūst jautājums par mājokļu iegādi, taču, tā kā nekustamo īpašumu cenas ir samērā augstas, pirkuma veikšanai var būt nepieciešams mājokļa kredīts. Šāda veida aizdevums dažkārt noder arī mājokļa remontam, it sevišķi, ja taupības nolūkos esam iegādājušies īpašumu sliktā stāvoklī.

Mājokļa iegāde ir nozīmīgs solis, gan gadījumos, kad pirkumā izmantojam savus uzkrājumus, gan tad, ja talkā nāk aizdevums. Kredīts mājokļa iegādei parasti paredz saistības vairāku gadu garumā, tādēļ, piekrītot šādam aizdevumam, jābūt drošiem, ka mūsu finanšu situācija šo gadu laikā nepasliktināsies.

Kredīts jauniešiem mājokļa iegādei

Vairumam jauniešu nav lielu uzkrājumu, ar kuriem pietiktu mājokļa iegādei. Lai nopirktu dzīvokli, visbiežāk nepieciešams kredīts mājokļa iegādei bez pirmās iemaksas, taču šādu iespēju ir maz. Vairums kredītdevēju, piešķirot hipotekāro kredītu, piekrīt segt tikai daļu no vajadzīgās summas, tādējādi pirkuma brīdī kredītņēmējam jābūt gatavam ieguldīt kaut nelielu daļu no īpašuma vērtības, pretējā gadījumā var tikt pieprasīta ķīla.

Garantija kredīta saņemšanai – ienākumi vai ķīla

Lai saņemtu kredītu mājokļa iegādei, galvenais kritērijs ir regulāri un augsti ienākumi. Tā kā īpašumu cenas parasti mērāmas tūkstošos, šāda veida kredītsaistības tiek noslēgtas uz vairākiem gadiem, un aizdevējam pirms kredīta piešķiršanas jābūt pilnībā drošam par klienta finansiālo stabilitāti.

Ja ienākumi ir pārāk zemi, vai arī kredītņēmējam nav stabilas darba vietas, tad, kā papildus garantija, var tikt pieprasīta ķīla, it sevišķi, ja nepieciešams mājokļa kredīts bez pirmās iemaksas. Visbiežāk par ķīlu kļūst pats mājoklis, tomēr šāda veida darījumi ir ļoti riskanti, jo aizņēmējs var zaudēt gan naudu, gan īpašumu.

Valsts atbalsts ģimenēm ar bērniem

Viena no iespējām, kā izvairīties no īpašuma ieķīlāšanas, ir gadījumos, ja tiek pieprasīts mājokļa kredīts jaunajām ģimenēm, jo valsts paredz īpašu atbalsta programmu ģimenēm, kurās aug bērni. Šāda veida atbalsts paredzēts ģimenēm, kurām ir regulāri ienākumi, taču nav pietiekamu uzkrājumu, lai veiktu pirmo iemaksu.

Mājokļa kredīts ar valsts galvojumu tiek piešķirts divos gadījumos:

  • ģmenēm ar bērniem, kuri nav sasnieguši 24 gadu vecumu;
  • jauniem speciālistiem vecumā līdz 35 gadiem.

Tomēr arī ar valsts galvojumu ir ierobežojumi, piemēram, darījuma apjoms nedrīkst pārsniegt 200 000 eiro, kā arī tiek ņemts vērā, cik bērnu aug ģimenē. Jo vairāk bērnu, jo lielāks ir piešķirtās garantijas apjoms.

Kredīts mājokļa izremontēšanai

Lai ietaupītu, daudzi izmanto iespēju iegādāties mājokli sliktā stāvoklī, lai pēc tam pašu spēkiem to renovētu, taču remonts dažkārt var izmaksāt tikpat daudz, kā jaunā mājokļa iegāde, kā rezultātā nepieciešams kredīts mājokļa remontam.

Kredītdevēju salīdzināšana

Neatkarīgi no tā, vai nepieciešams aizdevums mājokļa remontam vai iegādei, vienmēr salīdziniet visus pieejamos kredītus. Piemēram, swedbank mājokļa kredīts un dnb mājokļa kredīts ir izdevīgs tiem, kas atbilst valsts atbalsta programmas prasībām, jo šīs bankas piedāvā noformēt mājokļu kredītu ar valsts galvojumu.

Tāpat salīdzināšanai noderīgs ir kredītu kalkulators. Ja ierakstīsiet meklētājā “mājokļa kredīts kalkulators”, noteikti atradīsiet katra aizdevēja piedāvātās summas un provizoriskos ikmēneša maksājumus.

Lai arī cik liels nebūtu mājokļa kredīts, ir svarīgi, lai tas tiktu piešķirts uz samērīgu termiņu, neradot būtiskas kredītgrūtības. Doma par savu mājokli ir vilinoša katram, tomēr, pirms pieņemat lēmumu par dzīvokļa, zemes vai mājas iegādi, noteikti vēlreiz izsveriet savas šībrīža un nākotnes iespējas, lai kredītu atdotu tam noteiktajā laikā.